Bříza bělokorá -Betula pendula

11. února 2013 v 20:36 |  Herbář
Tvar květu:
jehněda
Tvary listů:
pilovité, zubaté
Typy listů:
listnaté, vonné
Použitelné části:
list, kůra, jehnědy
Použití:
solitéra, skupinové výsadby, v lékařství, v potravinářství
Náročnost:
slunce, polostín, sucho, vlhko, mrazuvzdorná, písčité půdy, chudé půdy
bradavičnatá, kvůli vzpřímeným dřevnatějícím kulovitým útvarům ( samičím květům), které pokrývají mladé větve. Její lidové názvy jsou bříza bílá, bříza smuteční, březina, betouška nebo panenka.

Bříza bělokorá je elegantní strom s bílou, papírovou kůrou. Roste především v listnatých lesích a hájích, ale díky nenáročnosti vyroste kdekoli. Má střídavé, řapíkaté, neochmýřené listy, pilovité nebo zubaté. Tenké větévky jsou většinou převislé. Plody má bříza drobné, válcovité až kuželovité, svislé jehnědy. Semena jsou dvoukřídlé nažky bez léčebného využití.

Dříve byla bříza bělokorá uctívána jako strom života, moudrosti a plodnosti. Z jejích větví se vyráběla košťata. Jiné části sloužily k výrobě magického nápoje lásky.

Čeleď:
břízovité

Původ:
Bříza bělokorá pochází z Evropy.

Použití:
V Evropě a Asii se listy, kůra stromu, šťáva a éterický olej z listů břízy využívají k léčebným účelům. Listy obsahují flavonoidy s močopudným účinkem a schopností pročišťovat krev. Urychlují vylučování organických zplodin z moče a předcházejí tak tvorbě močových kamenů, zmírňují příznaky dny a revmatických potíží. Flavonoidy se požívají také při nahromadění vody ve tkáních horních a dolních končetin. Výluh získaný za studena z březové kůry, naložené v oleji, pomáhá při revmatických potížích. Odvar můžeme použít na chronické podráždění kůže. Éterický olej má antiseptické účinky, ulevuje při ekzémech a lupénce. Suchou destilací březového dřeva se získává březový dehet, který se používá k dezinfekci a hubí parazity, dřive se používat v dermatologii.

Když na jaře vyvrtáme do břízy malé otvory, vyteče z nich čirá, nasládlá tekutina - bezová voda. Dříve se z ní fermentovalo perlivé víno. Přidáním medu nebo cukru se urychlil proces kvašení a víno získalo výraznější chuť. Březová voda se využívá hlavně ke kosmetickým účelům a to hlavně k péči o vlasy.
Mladé březové listy můžeme přimíchat do salátů z čerstvé zeleniny. Napoprvé ale jen v malém množství.

Pěstování:
Bříza bělokorá potřebuje světlé stanoviště, vlhkou nebo suchou, chudou, písčitou půdu. Je to nenáročný strom, kterému se bude dařit prakticky všude.

Množení:
Množíme na začátku jara výsevem semen nebo řízkováním.

Sklizeň:
Listy a mízu sbíráme na jaře, olupující se kůru kdykoli. Rostlinná šťáva se požívá k výrobě vína. Sušené listy se přidávají do mnoha léčivých čajů.

Choroby a škůdci:
Bříza je náchylná k parazitárním onemocněním
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama